Bicikl,  Održiva urbana mobilnost

Vodič za kupovinu – tipovi bicikala i saveti za odabir

Kupovina bicikla je proces koji počinje mnogo pe nego što izvadite novac iz novčanika i preuzmete svog dvotočkaša. Bez obzira da li ste iskusan vozač ili tek počinjete, odabir pravog bicikla može učiniti svu razliku u vašem iskustvu vožnje. U ovom tekstu ćemo predstaviti različite vrste dostupnih bicikala i pružiti osnovne savete za kupovinu za svaki od njih.

Pre nego što se posvetimo pojedinačnim tipovima bicikala, daćemo neke opšte preporuke.

Nov ili polovan bicikl?

Vrlo često odgovor na ovo pitanje leži u budžetu kojim raspolažemo. Ukoliko vam novac ne predstavlja ograničavajući faktor i želite bicikl poznatih i renomiranih brendova, onda se svakako častite novim biciklom.

Ukoliko su vam sredstva ograničena, stvari se malo komplikuju. Vrlo često se desi da se prilikom kupovine ljudi odlučuju za nov bicikl nižeg cenovnog ranga, računajući da ipak: “novo je novo“. Nažalost, vrlo je čest slučaj da su ovi bicikli sastavljeni od manje kvalitetnih delova i sa jako oskudnom završnom obradom (npr. pogonski sklopovi nisu dovoljno podmazani). U ovom slučaju, treba razmisliti o kupovini polovnog, ali kvalitetnijeg bicikla (uglavnom iz uvoza). Iako je često reč o nešto starijim modelima, bicikli poznatih brendova urađeni su znatno kvalitetnije i samim tim su pouzdaniji.

Provera ispravnosti

Pre nego što kupite bicikl, najbolje bi bilo da ga dobro pregledate – sami ili uz pomoć prijatelja koji ima osnovna znanja iz sfere biciklizma. Ovo je neizvodljivo ukoliko bicikl kupujete preko oglasa, a niste raspoloženi da ga lično preuzmete. U tom slučaju tražite od prodavca dodatne detaljne fotografije.

Pregled započnite od rama, koji predstavlja osnovu svakog bicikla. Proverite da li ima naprsnuća, udubljenja ili tragova duboke korozije. Naročito pogledajte zone na spojevima cevi (pogonska osovina, zadnja viljuška, prednja viljuška). Uverite se da prednja viljuška nije previše pomerena unazad – ka sedištu, što može svedočiti o čeonom udarcu.

Nakon toga proverite da li u prednjoj, srednjoj (pogonskoj) i zadnjoj glavi postoji luft. Ovo ćete najbolje utvrditi tako što stisnete kočnicu točka koji proveravate i potom drugom rukom točak pomerate levo – desno. Ukoliko postoji luft osetićete blago (ili nešto veće) pomeranje unutar same glave (nable). Za proveru lufta u srednjoj glavi (pogonu) koristite sličnu metodu, samo što ćete sada polugu pedale pomerati od sebe i ka sebi. Ucentriranost točkova proverićete tako što odignete točak koji proveravate, zavrtite ga rukom i posmatrate odozgo da li se pomera levo-desno . Ukoliko je točak van balansa lako ćete uočiti da pravi karakteristične “osmice“ prilikom okretanja.

Proverite i funkcionalnost kočnica – jednog od najbitnijih delova na biciklu. Pritisnite ručicu i pomerajte bicikl kako bi videli koliko snažno kočnice deluju. Pogledajte koliko su kočione pakne istrošene (kočnice tipa V-brejk imaju na kočionim podlogama zareze koji moraju biti vidljivi – ukoliko je površina ravna, pakne su zrele za zamenu). U slučaju disk kočnica koristite lampu kako bi ste videli istrošenost kočionih pakni. Istrošenost točka – obruča, je jako bitan pokazatelj na biciklima koji nemaju disk kočnice – na mestu gde kočione pakne naležu na obruč točka neophodno je da bude vidljiva linija koja je fabrički tu ostavljena da bi pokazala koliko je obruč pretrpeo kočenja i koliko je materijala sa njega time uklonjeno. Ukoliko liniju ne vidite znači da je obruč prilično istrošen.

Veličina rama

Ovo je presudan faktor koji će uticati na udobnost vožnje. Na internetu postoje brojni “bike fit“ kalkulatori koji vam mogu pružiti manje ili više detaljne podatke o veličini i obliku rama koji bi vam odgovarao.

Postoje i osnovne metode kojima možemo proveriti da li nam ram odgovara ili ne. Visina sedišta treba da bude takva da kada u vozećem položaju spustimo pedalu sa oslonjenom petom u najniži položaj pedale, noga treba da nam je potpuno ispružena. Dužina rama treba da bude takva da kada vozimo bicikl linija kormana (guvernale) poklapa liniju osovine prednjeg točka. Ovo su najjednostavniji pokazatelji da li nam ram odgovara ili ne. Za detaljniji uvid svakako preporučujemo neke od pomenutih kalkulatora.

Tipovi bicikala i na šta obratiti pažnju

Sledi sažet prikaz osnovnih tipova bicikla, kao i neke osnovne smernice za svaki od njih.

Drumski bicikl (Road bike)

Drumski bicikli su dizajnirani za brzinu i efikasnost na asfaltiranim putevima. Odlikuju se laganim okvirima, uskim gumama i spuštenim upravljačem koji omogućavaju aerodinamičnu poziciju za vožnju.

Saveti za kupovinu:

– Veličina i oblik rama: Uverite se da bicikl odgovara vašem telu. Ispravno odabrana veličina rama povećava udobnost i efikasnost. Neodgovarajuća veličina ovog bicikla jako utiče na udobnost same vožnje.

– Materijal: Uobičajeni materijali okvira su aluminijum (lagan i pristupačan), karbonska vlakna (lagana) i čelične legure (izdržljiv i udoban).

– Oprema: Odaberite opremu koja odgovara vašem nivou fizičke spreme i terenu. Više zupčanika nudi fleksibilnost za različite uslove.

– Svrha: Razmotrite svoju primarnu upotrebu—trke, vožnja na duge staze ili opušteni fitnes. Ovo uglavnom nije tip bicikala za svakodnevnu upotrebu.

Brdski (MTB) bicikli

Brdski bicikli su napravljeni za avanture van puta. Imaju čvrste okvire, široke gume sa kramponima za bolje prijanjanje i sisteme vešanja (amortizere) koji apsorbuju udarce sa neravnog terena. Pružaju izvanrednu udobnost, ali su nešto sporiji na asfaltu.

Saveti za kupovinu:

– Vešanje: Opcije uključuju hardtail (samo prednji amortizer) i potpuno vešanje (prednje i zadnje amortizere). Potpuno vešanje pruža veću udobnost na grubim stazama, ali je skuplje.

– Materijal okvira: Aluminijum je uobičajen, dok karbonska vlakna nude lakšu vožnju po većoj ceni.

– Veličina točka: Uobičajene veličine su 26″, 27,5″ i 29″. Veći točkovi lakše prelaze prepreke.

– Prenos: Niži stepen prenosa je koristan za penjanje po strmim stazama.

Hibridni bicikli

Hibridni bicikli kombinuju karakteristike drumskih i brdskih bicikala, što ih čini raznovrsnim i za putovanje na posao i za laganu upotrebu van puta. Imaju udoban uspravan položaj za vožnju i gume srednje širine.

Saveti za kupovinu:

– Udobnost: Potražite bicikl sa udobnim sedlom i podesivom visinom upravljača.

– Gume: Gume srednje širine pružaju dobar balans brzine i stabilnosti.

– Materijal okvira: Aluminijum je lagan i pristupačan, dok je čelik izdržljiviji.

– Prenos: Izaberite niz brzina pogodnih za ravne i brdovite terene.

BMX bicikli

Ovi bicikli su napravljeni za vratolomije, trikove i trke na zemljanim stazama. Imaju male okvire, točkove od 20 inča i jaku, izdržljivu konstrukciju.

Saveti za kupovinu:

– Izdržljivost: Potražite čvrst okvir i komponente koje mogu da izdrže skokove i trikove.

– Težina: Lakši bicikl je lakši za manevrisanje za trikove, ali i dalje treba da bude jak.

– Gume: Gume sa kramponima pružaju bolje prianjanje na lošijim podlogama, dok su glatkije gume bolje za uličnu vožnju.

– Kočnice: Uverite se da bicikl ima pouzdane kočnice, jer vožnja BMX-a često uključuje brza zaustavljanja i preciznu kontrolu.

Sklopivi bicikli

Sklopivi bicikli su kompaktni i prenosivi, što ih čini idealnim za putovanje na posao i skladištenje u malim prostorima. Imaju male točkove i jedinstven dizajn okvira koji im omogućava da se preklope.

Saveti za kupovinu:

– Lakoća sklapanja: Izaberite bicikl koji se brzo i lako sklapa i rasklapa.

– Težina: Lakši bicikl je lakši za nošenje i transport.

– Kvalitet vožnje: Uprkos svojoj maloj veličini, neki sklopivi bicikli nude glatku i stabilnu vožnju.

– Izdržljivost: Uverite se da su mehanizam za sklapanje i ram robusni i pouzdani.

Turing bicikli

Turing bicikli su dizajnirani za vožnju na velike udaljenosti i nošenje teških tereta. Imaju izdržljive ramove, stabilnu geometriju i mesta za montažu prtljažnika, blatobrana i bisaga. Mogu biti odlični svakodnevni bicikli.

Saveti za kupovinu:

– Materijal okvira: Čelik je uobičajen za bicikle za putovanja zbog svoje izdržljivosti i udobnosti, ali aluminijum i titanijum su takođe materijali od kojih se često prave.

– Udobnost: Potražite bicikl sa udobnim sedlom i ergonomskim upravljačem.

– Prenos: Širok spektar zupčanika je neophodan za vožnju po različitim terenima, posebno kada nosite teška opterećenja.

– Kapacitet prtljažnika: Uverite se da bicikl ima tačke za pričvršćivanje nosača za bisage i druge dodatne opreme.

Električni bicikli (E-bikes)

Električni bicikli imaju ugrađeni motor koji pruža pomoć pri vožnji. Odlični su za duža putovanja, brdovit teren ili vozače koji žele dodatnu pomoć. Električni pogon danas se ugrađuje u gotovo sve prethodno nabrojane tipove bicikala.

Saveti za kupovinu:

– Vek trajanja baterije: Proverite kapacitet i očuvanost baterije da biste se uverili da zadovoljava vaše potrebe za putovanjem na posao ili rekreativnu vožnju.

– Snaga motora: Motori veće snage pružaju veću pomoć, ali mogu biti teži i skuplji.

– Težina: E-bicikli su generalno teži zbog baterije i motora. Uverite se da možete da se nosite sa težinom. Ovo je naročito značajno kada vam se baterija istroši u vožnji pa ste prinuđeni da bicikl pokrećete svojom snagom.

– Klasa: E-bicikli su klasifikovani u različite kategorije na osnovu njihove brzine i nivoa asistencije u vožnji. Izaberite onaj koji odgovara vašoj nameni.

Zaključak

Izbor pravog bicikla zavisi od vašeg stila vožnje, terena i ličnih preferencija. Razmislite o vrsti vožnje koju ćete najčešće obavljati i isprobajte različite modele ako je moguće. Konsultujte se sa iskusnijim biciklistima i serviserima bicikala kako biste doneli pravu odluku prilikom kupovine.

Zapamtite, najbolji bicikl za vas je onaj koji odgovara vašim potrebama, pruža udobnost i čini vas srećnim u vožnji. Bez obzira da li krećete na dalje puteve, šumske staze ili gradske ulice, bitno je da vas tamo čeka savršeni bicikl.

Uživajte u vožnji!

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *