Ekocikl: Održivi razvoj
Bicikl,  Cirkularna ekonomija,  Održiva urbana mobilnost,  Zaštita životne sredine

Održivi razvoj i njegovi ciljevi

Poslednjih godina pojam ’’održivi razvoj’’ pojavio se u široj upotrebi. Iako ne postoji jedinstven stav  šta ovaj pojam obuhvata, svi oblici njegovog definisanja predstavljaju izraz potrebe savremenog čoveka da svojepostojanje i delatnosti na ovoj planeti uskladi sa sve većim apelima za očuvanjem životne sredine.

Održivi razvoj predstavlja težnju da iza sebe ne ostavimo pustoš generacijama koje dolaze za nama. On upućuje na racionalno korišćenje resursa uz ekonomski napredak društva i očuvanje kvaliteta životne sredine.

Najsveobuhvatnija definicija ovog termina bi glasila da održivi razvoj podrazumeva jedinstvo ekonomskog, ekološkog i socijalnog razvoja ljudskog društva. Pojedini teoretičari ovim elementima pridodaju i kulturni razvoj kao neophodan segment razvoja ljudskog društva.

Pojam održivog razvoja naišao je i na brojne kritike, kao nemoguć i neostvariv. Kritike se temelje na činjenici da iscrpljivanje neobnovljivih resursa ne može biti održivo tj. ovi resursi imaju svoj kvantitativni izraz – ima ih toliko koliko ih ima.

Tokom 2015. godine Ujedinjene nacije (UN) su preko svog Programa za razvoj (UNDP) usvojile 17 ciljeva održivog razvoja koji predstavljaju univerzalni i planetarni poziv za iskorenjivanje siromaštva u svetu, zaštitu životne sredine, okončanje sukoba i opšti prosperitet. Ciljevi održivog razvoja (skr. SDG) predstavljaju okvir delovanja ka ostvarivanju održivosti ljudskog društva. Svi nabrojani ciljevi su međusobno su uzročno-posledično povezani tj. delovanje u ostvarivanju jednog cilja reflektuje se na ostale. Težnja savremenog čovečanstva treba da bude usmerena na celovit i jedinstven pristup u ostvarivanju ovih ciljeva, jer samo takav pristup može dovesti do održivog razvoja našeg društva, kako na državnom tako i na globalnom nivou.

Udruženje ’’Ekocikl’’ se kroz svoje oblasti delovanja oslanja na pojedine ciljeve, dajući tako svoj doprinos ukupnoj održivosti zajednice. Ciljevi u kojima vidimo uporište našeg delovanja su:

3 – dobro zdravlje i blagostanje – dobrobiti koje fizička aktivnost vožnje bicikla ima na naše zdravlje su izuzetne

11 – održivi gradovi i zajednice – verujemo da bicikl predstavlja sredstvo koje će naše gradove učiniti humanijim mestom za život. Benefiti ovog prevoznog sredstva široko su prepoznati u savremenom, razvijenom svetu

12 – održiva potrošnja i proizvodnja – živimo u vremenu tzv. ’’potrošačkog društva’’. Stvari koje koristimo imaju kratak vek i uglavnom završe kao otpad. Taj linearni koncept ekonomije (uzmi-koristi-baci) mora se zameniti cirkularnim konceptom (uzmi-koristi-popravi-recikliraj-koristi), ukoliko želimo održivost proizvodnje i potrošnje.

13 – borba protiv klimatskih promena – kao prevozno sredstvo sa gotovo nultom emisijom ugljen-dioksida, bicikl je idealno sredstvo za borbu protiv sve aktuelnijeg problema klimatskih promena.

Ovi ciljevi predstavljaju okvir, a svojom ativnostima se trudimo da slika u njemu bude umetničko delo.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *